Skip to the content

Lubelski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 15. w dniach 19-27.11.2021. LFF jest największym festiwalem filmowym w Lublinie. Tegoroczna edycja będzie obfitowała w powroty, rozumiane na różne sposoby. Po ubiegłorocznej edycji online wracamy do budynku Centrum Kultury w Lublinie. Wybrane pokazy odbędą się również w ACKiM UMCS “Chatka Żaka”. Lublin odwiedzą goście z Polski i innych europejskich krajów. Nie zabraknie okazji do spotkań, rozmów i rozrywki.

 

Online dostępny będzie blok shortów Krótko o Covid-19 – na kultureo.pl w dn. 19.11, godz. 17:30-22:30. Filmy te mają napisy dla osób niesłyszących.

 

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie lff.lublin.pl

 

Na program filmowy LFF złoży się 140 krótko- i pełnometrażowych produkcji z 42 krajów, które zostaną zaprezentowane w blokach konkursowych i tematycznych. Wśród nich znajdą się filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Ponad połowę z nich pokażemy jako pierwsi w Polsce.

 

W konkursie pełnometrażowym weźmie udział 7 filmów:

 • “Moje wspaniałe życie”, reż. Łukasz Grzegorzek

 • “Kraina cienia”, reż. Bohdan Slama

 • “Chupacabra”, reż. Grigory Kolomytsev

 • “Bliscy”, reż. Grzegorz Jaroszuk

 • “Areszt”, reż. Andrei Cohn

 • “Isak”, reż. Jurgis Matulevičius

 • “Dzikie korzenie”, reż. Hajni Kis

 

Sekcja krótkometrażowa Lubelskiego Festiwalu Filmowego zapewni wybuchową mieszankę emocji, stylów i tematów, wszystko to, co stanowi przyszłość kina. Zaprezentujemy wiele debiutanckich filmów i nowych produkcji znanych lubelskiej publiczności twórców.

 

51 filmów krótkometrażowych bierze udział w 7 konkusach:

 • Fokus: Emocje

 • Fokus: Temat

 • Fokus: Pomysł

 • Fokus: Animacja

 • Fokus: Dokument

 • Fokus: Eksperyment

 • Fokus: Dzieci

 

O tym, kto w tym roku otrzyma statuetki Złotego Mrówkojada zadecyduje jury w składzie: Janis Abele (łotewski reżyser filmowy, autor “7 miliardów lat przed końcem świata” oraz “Jełgawa ’94”, za który otrzymał wyróżnienie jury na 14. LFF), Katarzyna Borowiecka (dziennikarka Radia 357, prowadząca Netflix Studio na YT i autorka POPcastu) oraz Denis Viren (rosyjski filmoznawca, autor książki “Eksperyment w polskim kinie lat 70.”, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Zachodniej w Państwowym Instytucie Wiedzy o Sztuce w Moskwie).

 

Konkursy to nie wszystko, co oferuje LFF. W programie znalazły się pokazy tematyczne krótkich metraży, w tym autorskie cykle “Świat w offie” Andrzeja Rusina, “Zoom na migracje” Macieja Misztala i “Na progu dorosłości” Marcina Kwaśniewskiego. Będziecie mogli również obejrzeć najciekawsze shorty odnoszące się do pandemii COVID-19. W ramach cyklu “Historia w kinie/Historia kina” zaprezentowany zostanie blok filmów animowanych opartych na literaturze Stanisława Lema, którego kuratorem jest Piotr Kardas oraz trzy wybrane przez Piotr Kotowskiego ekranizacje dzieł wybitnego polskiego pisarza: “Solaris” Andrieja Tarkowskiego, “Głos Pana” Gyorgy’ego Palfiego i “Kongres” Ariego Folmana. Janis Abele zaprezentuje swoją autorską selekcję najważniejszych łotewskich filmów. Kuratorzy LFF przygotowali natomiast zestaw swoich ulubionych shortów wybranych z 15. lat działalności festiwalu.

 

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Dr hab. Marcin Maron zaprasza na zajęcia poświęcone wizualnej stronie filmów Andrzej Munka, dr hab. Łukasz Jasina na warsztaty pisania recenzji, a Justyna Czarnota na warsztaty filmowe dla rodzin. Czytelnia Dramatu przygotowała czytanie performatywne „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema, a Impro Teatr Bezczelny wyimprowizuje zakończenie jednego z festiwalowych filmów. Filmowi wyjadacze będą mogli natomiast sprawdzić swoją wiedzę na temat kina science fiction w Pub Quizie.

 

Wstęp na wszystkie pokazy (z wyjątkiem filmu “Moje wspaniałe życie”) i inne festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Nie znaleziono.